Zimní zahrada: Jaké zde zajistit podmínky pro dokonalý růst

Zimní zahrada je snem mnoha lidí. Většinou je vnímána jako prostor, kam chodíte relaxovat svou mysl, popíjet kávu, užívat si volna, a to bez ohledu na to, jaké je roční období či momentální počasí. Jakým rostlinám se bude v zimní zahradě dařit, záleží jen na tom, jaké jim zajistíte podmínky. Také jistě platí, že se o rostliny musíte řádně starat, aby dobře rostly, byly zdravé a pohledově krásné. Níže jsme pro vás připravili několik podmínek, které byste rostlinám v zimní zahradě měli poskytnout.  

Zimní zahrada podle světových stran

Jak se v zimní zahradě budete cítit, a jak se bude dařit rostlinám, také záleží na zvolených světových stranách. Nejefektivnější a nejpříjemnější pro vás bude, když zimní zahradu namíříte na východní či západní stranu. V takové pozici vám bude příjemně v letním období. V zimním období pomocí zateplení podlah a termoizolačního skla zajistíte příjemné teploty. Naopak pokud namíříte zimní zahradu na jih či jihovýchod, bude v ní velké teplo. Zimní zahrada plná květin namířená na jih může trpět. Velké teplo za sklem způsobí rychlejší odpařování a zemina tedy bude rychleji suchá. Navíc pokud nebudete mít vhodnou stínící techniku, listy květin se mohou spálit. Do takového tepla je tedy potřeba vybírat květiny s ohledem na dané podmínky. A strana, která je nejméně vhodná, je ta severní. Rostlinám se zde nemusí dařit, budou se táhnout za světlem a budou ztenčené.   

Doporučený článek:  Zima je pro pokojové rostliny náročné období. Potřebují správnou teplotu, vlhkost i zálivku
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nastavte rostlinám správné mikroklima

Mikroklima je velmi důležité, každá rostlina má ráda jiné klima a vy jistě také. Palmy a jiné rostliny z tropických pásem a o něco málo chladnějších oblastí mohou přežívat zimu při teplotách kolem 20°C. Zároveň je ale tato teplota nízká na to, abyste v ní strávili mnoho času. Jiné druhy, většinou okrasné rostliny, vyžadují během zimního období teplotu kolem 15°C a méně. Tato teplota již neodpovídá příjemným teplotám pro člověka, který chce zrelaxovat svou mysl u šálku kávy. Ovšem, například jako výhled z obývacího pokoje dodá opravdové harmonické kouzlo. Rozkvetlé, husté exotické keře, jsou řešením pouze pro opravdové nadšence zimních zahrad. U takových rostlin by teplota měla být kolem 25°C a vlhkost by měla být taktéž velmi vysoká.    

Doporučený článek:  Ložnice plná květin je nejen útulná. Rostliny jsou důležité i pro kvalitní spánek
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Důležité měření vlhkosti

Stejně jako teplota, bude důležitá i vlhkost vzduchu. Můžete měřit vlhkoměrem či meteostanicí. V teplé zimní zahradě byste měli udržet vlhkost na sedmdesáti procentech, kdežto v chladné zimní zahradě udržujte přibližně padesát procent vlhkosti. Pokud bude vlhkost příliš vysoká nebo naopak nízká, rostlinám se nebude dařit a podpoříte tak vznik chorob. Také si dávejte pozor na průvan. To mnohým rostlinám nesvědčí. Nejlepší volbou bude ventilace. 

 

Podobné články:

Připravte rostliny na dovolenou. Příjemné klima a samozavlažování je udrží spokojené i několik týdnůPřipravte rostliny na dovolenou. Příjemné klima a samozavlažování je udrží spokojené i několik týdnů

Přáli jste si někdy, abyste nemuseli kvůli dovolené otravovat sousedy? Aby nemuseli chodit k vám domů zalévat rostliny ve vaší nepřítomnosti? Nechcete jim přidělávat starosti a práci? Nebo naopak nemáte nikoho,