Čtyři nejnebezpečnější škůdci pokojových rostlin, někteří dokážou květinu i zahubit

Rostliny v květináčích příjemně ozdobí byt, balkon i terasu. Někdy ale namísto parády nadělají spoustu starostí a mnohdy za to můžou škůdci. Jejich vinou často znenadání začnou rostliny usychat a vadnout. Stát se to může, i když se o ně neúnavně staráte dnem i nocí. Škůdci parazitují na rostlině, vysávají životadárnou buněčnou šťávu a ničí kořeny, což nevyhnutelně vede k jejich odumírání. Většinu těchto nezvaných hostů lze naštěstí účinně a rychle odstranit vhodným pesticidem i domácími prostředky. 

Svilušky

Tito malí pavoukovci dosahující délky několika milimetrů a s bílým, zeleným či červeným zbarvením mohou být docela nenápadní, zato však pro rostlinu jsou velmi nebezpeční. Vysávají z ní šťávu, což vede k jejímu sesychání, tím pádem listy žloutnou a ztrácejí pevnost. Neklamným znamením přítomnosti svilušek jsou jemné pavučinky, které se objeví na stoncích a listech.

Doporučený článek:  Malý krtek dokáže natropit pořádnou spoušť. Vyžeňte ho ze zahrady jednoduchými triky

Abyste se svilušek zbavili, musíte jednat rychle. Je zapotřebí zvýšit zálivku. Rostliny také můžete jednou týdně důkladně umýt pod tekoucí vodou.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mšice

Mšice nejčastěji napadají rostliny v zahradách nebo na balkonech, ale mohou se objevit i na rostlinách v interiéru. Venku mají spoustu přirozených nepřátel, jako je sluníčko sedmitečné. Je to malý hmyz, jehož délka nepřesahuje 5 milimetrů. Objevuje se ve skupinách a hnízdí na stoncích rostlin.

V boji proti nim pomohou pesticidy, ale dobře poslouží také poprašování rostlin česnekovým odvarem, který musí pokrýt celou rostlinu.

Doporučený článek:  Myši a pavouci se rádi skryjí před podzimním nečasem. Z našeho domova je vyžene banální trik
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vlnatky

Jedná se o malý bílý hmyz s povrchem připomínajícím vlněné rouno. Jeho přítomnost poznáte podle bílé lepkavé látky, kterou pokrývají spodní stranu listů a stonky. Dejte pozor, velmi rychle se množí, proto je třeba se jich rychle zbavit.

Mnoho zahrádkářů vám poradí zasažené rostliny raději zlikvidovat. Škůdců se dá ale i zbavit. Stačí rostliny namazat vatovým tamponem namočeným v denaturovaném lihu nebo rostlinu pravidelně omývat mýdlovou vodou.

Štítenky

Malý hmyz kulatého tvaru o průměru maximálně dvou milimetrů se vyskytuje na spodní straně dužnatých listů, ale může se objevit i na kaktusech, které vlivem infekce velmi rychle odumírají. Naštěstí se nešíří na další rostliny a krmí se jen na jednom místě, dokud jim nedojde jídlo.

Doporučený článek:  Mšice nepohrdnou ničím. Kalamitu odvrátí postřik ze zeleniny, kterou má každý v kuchyni

Štítenky byste měli odstranit ručně, třeba zubním kartáčkem, a napadená místa pomažte směsí vody a lihu nebo trochou mycího prostředku.

Podobné články:

Tihle motýlci doma nikoho nepotěší. Kuchyni mohou během chvíle zamořit nebezpečnými patogenyTihle motýlci doma nikoho nepotěší. Kuchyni mohou během chvíle zamořit nebezpečnými patogeny

Máte doma malé chlupaté můry? Někdy se jim říká odpadní mušky. Nejsou pro zdraví přímo nebezpečné, protože nekoušou. Pro alergiky ovšem představují nebezpečí a měli byste se jich vždy zbavit.

Vosy a sršni jsou nevítanými návštěvníky zahrad. Při jejich likvidaci je namístě nejvyšší opatrnostVosy a sršni jsou nevítanými návštěvníky zahrad. Při jejich likvidaci je namístě nejvyšší opatrnost

Mezi množstvím hmyzu, který se u nás vyskytuje, jen málokterý vzbuzuje takový strach jako vosy a sršni. Svá hnízda často staví v okolí lidských obydlí a setkání s nimi může být bolestivé.

Malý krtek dokáže natropit pořádnou spoušť. Vyžeňte ho ze zahrady jednoduchými trikyMalý krtek dokáže natropit pořádnou spoušť. Vyžeňte ho ze zahrady jednoduchými triky

Krtci patří mezi škůdce, kteří mohou zničit celou úrodu. Proto je dobré zahradu nejen preventivně chránit, ale také vědět, jak se krtků humánním způsobem zbavit, aby se na zahradě již