Čtyři nejnebezpečnější škůdci pokojových rostlin, někteří dokážou květinu i zahubit

Rostliny v květináčích příjemně ozdobí byt, balkon i terasu. Někdy ale namísto parády nadělají spoustu starostí a mnohdy za to můžou škůdci. Jejich vinou často znenadání začnou rostliny usychat a vadnout. Stát se to může, i když se o ně neúnavně staráte dnem i nocí. Škůdci parazitují na rostlině, vysávají životadárnou buněčnou šťávu a ničí kořeny, což nevyhnutelně vede k jejich odumírání. Většinu těchto nezvaných hostů lze naštěstí účinně a rychle odstranit vhodným pesticidem i domácími prostředky. 

Svilušky

Tito malí pavoukovci dosahující délky několika milimetrů a s bílým, zeleným či červeným zbarvením mohou být docela nenápadní, zato však pro rostlinu jsou velmi nebezpeční. Vysávají z ní šťávu, což vede k jejímu sesychání, tím pádem listy žloutnou a ztrácejí pevnost. Neklamným znamením přítomnosti svilušek jsou jemné pavučinky, které se objeví na stoncích a listech.

Doporučený článek:  Oslaďte život své zahradě. Rostliny porostou bleskovou rychlostí a škůdci se jim obloukem vyhnou

Abyste se svilušek zbavili, musíte jednat rychle. Je zapotřebí zvýšit zálivku. Rostliny také můžete jednou týdně důkladně umýt pod tekoucí vodou.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mšice

Mšice nejčastěji napadají rostliny v zahradách nebo na balkonech, ale mohou se objevit i na rostlinách v interiéru. Venku mají spoustu přirozených nepřátel, jako je sluníčko sedmitečné. Je to malý hmyz, jehož délka nepřesahuje 5 milimetrů. Objevuje se ve skupinách a hnízdí na stoncích rostlin.

V boji proti nim pomohou pesticidy, ale dobře poslouží také poprašování rostlin česnekovým odvarem, který musí pokrýt celou rostlinu.

Doporučený článek:  Nejen komáři, venku na nás číhají i malinké mušky. Chraňte se před jejich kousnutím
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vlnatky

Jedná se o malý bílý hmyz s povrchem připomínajícím vlněné rouno. Jeho přítomnost poznáte podle bílé lepkavé látky, kterou pokrývají spodní stranu listů a stonky. Dejte pozor, velmi rychle se množí, proto je třeba se jich rychle zbavit.

Mnoho zahrádkářů vám poradí zasažené rostliny raději zlikvidovat. Škůdců se dá ale i zbavit. Stačí rostliny namazat vatovým tamponem namočeným v denaturovaném lihu nebo rostlinu pravidelně omývat mýdlovou vodou.

Štítenky

Malý hmyz kulatého tvaru o průměru maximálně dvou milimetrů se vyskytuje na spodní straně dužnatých listů, ale může se objevit i na kaktusech, které vlivem infekce velmi rychle odumírají. Naštěstí se nešíří na další rostliny a krmí se jen na jednom místě, dokud jim nedojde jídlo.

Doporučený článek:  Mšice ohrožují i pokojové rostliny. Zachrání je přírodní postřik, který překvapí svým účinkem

Štítenky byste měli odstranit ručně, třeba zubním kartáčkem, a napadená místa pomažte směsí vody a lihu nebo trochou mycího prostředku.

Podobné články:

Díky jediné zelenině se mravenci k domu už ani nepřiblíží. Jednoduchost této metody fascinujeDíky jediné zelenině se mravenci k domu už ani nepřiblíží. Jednoduchost této metody fascinuje

Mravenci jsou malý a neškodný hmyz, který běžně najdeme na dvorcích, loukách a v lesích. Občas se ale objeví i v našich domácnostech a pak je začneme vnímat jako škůdce,

Na otravné mouchy jde jednoduše vyzrát. Stačí ozdobit svou zahradu nádhernými bylinkamiNa otravné mouchy jde jednoduše vyzrát. Stačí ozdobit svou zahradu nádhernými bylinkami

Pokud trávíte v létě hodně času venku, musíte počítat také se společností hmyzu, který je většinou hodně dotěrný. Mouchy, komáři nebo klíšťata vás mohou pokousat nebo poštípat, způsobit alergickou reakci

Na chodník před domem nalil ocet, prodejci chemie nemohou uvěřit co za pár korun dokázalNa chodník před domem nalil ocet, prodejci chemie nemohou uvěřit co za pár korun dokázal

Chcete-li se zbavit plevele mezi dlažebními kostkami bez použití herbicidů škodlivých pro životní prostředí, nejlepší volbou je obyčejný ocet. Názory na účinnost octa v boji proti plevelům je mnoho a