Vánoční stromky v květináči jsou teď velkým hitem. Nejenže vypadají dobře, ale navíc je podle mnohých můžete pak vysadit na zahradu nebo je odvézt do školky, kde mohou ještě dále posloužit. Bohužel se objevují takové praktiky, že stromy z květináče už zasadit nejdou, protože mají osekané kořeny. Jak si ale poradit s těmi, které do země mohou?
Nenechávejte strom v bytě zbytečně dlouho
Velký a zdravý smrk vám z vánočního stromu vyroste pouze v případě, že se o něj v domácnosti budete starat. V bytě by měl zůstat pouze maximálně do poloviny ledna, dokud není venku takové teplo. Musíte zabránit tomu, aby se strom otužoval. Ještě než ho dáte ven, na balkon nebo terasu, postavte ho na několik dní do chladnější místnosti, aby si mohl přivyknout na jinou, nižší teplotu.
Hodí se tak do sklepa nebo jiných místností, kde bude teplota okolo 10 stupňů. Jestli venku nemáte promrzlou půdu, můžete udělat jámu a do ní vložit celý květináč. Půdu kolem kmene stromu můžete přikrýt kůrou nebo rašelinou, abyste zabránili zamrznutí. Pokud je ale zemina tvrdá a nemůžete jámu vykopat, nechte strom na balkoně a přikryjte ho dekou.
Strom na jaře přesaďte, na Vánoce ho zase můžete vyjmout
V březnu pak strom přesaďte do většího květináče a zakopejte do země. Vydrží tak do dalších Vánoc, kdy ho můžete znovu vykopat a použít jako vánoční, nebo ho natrvalo vložit do země a sledovat, jak roste. Vánoční stromky se ale i tak většinou kupují na „jednorázové“ použití. Po Vánocích většina z nich skončí na skládkách. Některé stromky končí jako potrava pro zvířata, například v zoo.
Mnoho lidí dnes také volí umělé vánoční stromky, které jsou nejen snadno k dostání, ale také s nimi není žádná práce. Můžete si ho ozdobený složit na půdu a příští rok zase vytáhnout a máte Vánoce bez starostí. Nicméně stále se najdou tací, kteří milují vůni jehličí a bez živého stromku si vánoční svátky nedokážou představit.
Zdroj: https://www.capitalgardens.co.uk/blog/10-ways-can-put-old-christmas-tree-use-garden/