Maliník potřebuje stříhat čtyřikrát do roka. Úroda bude díky tomu bohatší

Pěstování malin na zahradě není nic těžkého. Obsahují mnoho vitamínů a minerálů, které potřebujeme pro své zdraví. Navíc jsou velmi chutné a zamilují si je i vaše děti. Jestli si chcete každý rok užít obrovskou úrodu, měli byste je během celého roku zastřihovat. Většina lidí je stříhá jednou do roka, ale to je velká chyba. Mnohem lepší bude, když si to rozdělíte na 4 etapy:

  • po výsadbě,
  • na jaře,
  • během léta,
  • na podzim.

Jarní stříhání maliníku

Maliníky se musí vysadit vždy na jaře nebo na podzim, jinak se neuchytí jejich kořenový systém. Po výsadbě byste je měli poprvé zastřihnout. Na každé větvi byste měli nechat jen dvě nebo tři zdravá zakončení. Jestli plánujete výsadbu maliníku na podzim, musíte dobře pečovat o jeho kořeny. Nezapomeňte je zakrýt vrstvou kompostu, trávy, listí nebo chvoje, abyste je ochránili před mrazem.

Doporučený článek:  Zelenina je základem zdravého jídelníčku. I ona však dokáže tělu uškodit

Na jaře byste měli maliníky zastřihnout, i když je nebudete vysazovat. Nemusíte ale dělat žádné razantní kroky. Úplně postačí, když po zimě odstraníte poškozené nebo nemocné výhonky. Podívejte se na odrostlé výhonky, které byste měli také odstranit. Středně velký keř by měl mít jen asi 6–8 silných prutů. Možná se vám to zdá málo, ale postačí vám k bohaté úrodě.

Zdroj obrázku: Freepik

Letní stříhání maliníku

Většina lidí keře malin během léta nestříhá. Nemusíte se ale toho obávat. Pozorujte během léta výhonky. Jakmile zmizí květy a první plody, můžete výhonek klidně zastřihnout. Díky tomu budou keře zdravější a budou mít více energie na růst nových výhonků i plodů. Tento proces můžete dělat každé dva týdny. Uvidíte, že budete mít mnohem větší úrodu během celé sezóny.

Doporučený článek:  Zavařený šťovík bude celý rok po ruce. Uvařit si šťovíkovou polévku tak můžeme kdykoli

Podzimní stříhání maliníku

Před zimou musíte samozřejmě keře ošetřit. Na podzim proto odstraňte všechny poškozené, suché nebo nemocné větve. Na keřích nechte jen zdravé a silné výhony, které budu mít na jaře sílu. Ostatní keř nepotřebuje a budou mu jen brát zbytečně energii. Pruty by měly mít maximálně jeden a půl metru. A nezapomeňte zakrýt kořenový systém chvojím, abyste rostliny ochránili před mrazem.

Zdroj: https://www.finegardening.com/project-guides/pruning/pruning-red-raspberries

Podobné články: