Přizvěte k boji proti mšicím ty nejlepší spojence. Dravý hmyz se s nimi vypořádá

Škůdci jsou nepřáteli všech zahrádkářů, ale mšice patří mezi ty největší, protože dokážou zlikvidovat během několika málo dní veškerou úrodu. Dlouhé dny těžké práce tak přijdou vniveč, přitom naprosto zbytečně. Proti mšicím lze snadno bojovat, a rozhodně ne chemií a agresivními prostředky, které mohou zamořit zahradu. Velmi účinně působí rostliny, které stačí zasadit a čekat, až přivábí dravý hmyz, ten už si se mšicemi poradí sám!

Věčný boj se mšicemi

Nepřítel číslo jedna? Mšice rozhodně patří mezi velmi obtížný hmyz, který se může objevit na zelenině i ovocných keřících a postupně ničí vše, co na zahradě roste. Mšice vytváří rozsáhlé kolonie, jejichž jedinci vysávají životadárné šťávy z listů i nových výhonků. Během svých útoků se nasytí cukrem a následně vylučují sladkou šťávu, medovici, která láká mravence. Po útocích těchto škůdců zůstávají svraštěné a zdeformované listy, které chřadnou a odumírají, obdobně likvidují květy. Mšice však mají přirozené nepřátele, kteří mohou být cennými spojenci v boji proti nim.

Doporučený článek:  Plevel je postrach každého zahrádkáře. Nejvíce pomohou prostředky, které stojí pár korun
Zdroj obrázku: Freepik

Berušky a dravý hmyz

Mezi nejznámější nepřátele mšic patří berušky, které obdobně jako jiný dravý hmyz lze přivábit na zahradu pomocí konkrétních rostlin a květů, které lákají svými vůněmi a nektarem. Jednotlivec dokáže zlikvidovat za pouhých 12 dní svého vývoje až 500 mšic, tato metoda je mnohem účinnější než jakákoli chemie. Spojenci v boji s dotěrnými mšicemi jsou zlatoočka, pestřenky, dravé ploštice, mušky z rodu Aphidoletes, mšicomaři nebo střevlíci. A na jaké druhy rostlin tento hmyz nalákat?

Doporučený článek:  Dýně vládne podzimní kuchyni. Poznejte v obchodě ten nejlepší kousek

Přirozená ochrana zahrady pomocí rostlin

V boji s mšicemi se hodí použít přírodní metody, a co je účinnějšího než dravý hmyz, který lze nalákat určitými druhy rostlin na zahradu? Lákavý je pro ně především pyl a sladký nektar kopytníku, podražce nebo vraního oka čtyřlistého, u této rostliny je namístě opatrnost, je jedovatá. Kromě těchto jsou lákavé bylinky, mimo jiné máta peprná, yzop, tymián, majoránka. Velký přínos mají též měsíčky nebo levandule, které lákají i jiné druhy hmyzu a zástupy včel.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/biodiversity/aphid-predators

Podobné články:

Při správných podmínkách se bude rostlinám ve skleníku dařit také během zimyPři správných podmínkách se bude rostlinám ve skleníku dařit také během zimy

Zahradní skleník je skvělým místem pro pěstování rostlin i v zimních měsících, ale je důležité, aby v něm byly vytvořeny optimální klimatické podmínky pro přežití rostlin a zajištění úspěšného růstu.