Orchideje jsou na správné podmínky háklivé, stačí drobná chyba a květina trpí

Orchidej rodu Phalaenopsis vám rychle dá najevo, že se jí nelíbí péče, kterou jí dopřáváte. Orchideje jsou velmi specifické, co se týče starostí o ně, a nejsou proto vhodné pro úplné začátečníky. Dodržováním jednoduchých pravidel se jí ale bude dařit a potěší vás svými krásnými květy.

Dávejte si pozor, z jakého obchodu orchidej kupujete

Jestliže rostlina stála v obchodě u dveří, mohl na ni jít průvan, který způsobí, že po příchodu domů bude květina odhazovat pupeny. Může dojít k velkému tepelnému šoku, který rostlina nemusí přežít. Pokud ji ještě před odchodem z obchodu zakryjete šedým papírem, budete mít vyhráno. Jestli uvidíte, že na orchideji vyrašily pupeny, neměli byste s ní vůbec otáčet. Jinak mohou opět upadnout a budete čekat, než nasadí nové.

Doporučený článek:  Květák nesmí v jídelníčku chybět. Jednoduché triky ho zbaví zápachu i nadýmání
Zdroj obrázku: Freepik

Dalším problémem může být nekvetení. Jedním z důvodů může být špatné prořezávání. Dalším je voda, kterou nalijete přímo do květináče rostliny. To se jí nebude líbit a nemusí vykvést vůbec. Pokud se bude voda hromadit, je možné, že rostlina nepokvete i několik let. Zalévejte pouze listy a orchidej dávejte do stojaté vody, aby si vzala jen tolik, kolik potřebuje.

Dobré je sledovat stav kořenů, podle nich poznáte případné choroby

Můžete ji zavlažovat málo, nebo naopak hodně. Poznáte to podle kořenů. V případě přelívání budou hnít a rostlině se nebude dařit. Jestli ji ještě chcete zachránit, vyndejte orchidej z květináče, zhodnoťte stav kořenů a ty shnilé nebo suché ustřihněte. Rostlinu nakonec zasaďte do nového substrátu a zalijte až po několika dnech, než se zahojí řezy na kořenech. A nakonec sledujte podklad – zalévejte, až když bude suchý, což je asi po deseti dnech.

Doporučený článek:  Zelenec přečká téměř vše. Oblíbená pokojovka vyčistí dokonale vzduch od škodlivých toxinů
Zdroj obrázku: Freepik

Problémem mohou být hnědé listy. Ty značí buď přesušení, nebo chorobu, která rostlinu napadla. Mohou být spálené od sluníčka, orchideje by se měly umístit na místo, kde je dostatek světla, ale nikoli přímé slunce. Šedé kořeny znamenají špatnou hydrataci. Zálivka je alfa a omega pěstování orchidejí. Květináč dejte na půl hodiny do vody a přebytečnou vodu, kterou si orchidej nevzala, vylijte. Zachráníte celou rostlinu, listy se budou znovu zelenat a po čase se dočkáte také květů.

Zdroj: https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/orchid-care-mistakes

Podobné články:

Mšice ohrožují i pokojové rostliny. Zachrání je přírodní postřik, který překvapí svým účinkemMšice ohrožují i pokojové rostliny. Zachrání je přírodní postřik, který překvapí svým účinkem

Možná jste si mysleli, že mšice ohrožují jen venkovní rostliny, jsou však nebezpečné i pro rostliny, které pěstujeme v interiéru. Nemilosrdně ničí mladé výhonky a sají šťávu z listů rostlin.