Místo nákladných čističek vzduchu jen několik kytek. Zlepší vzduch a umí podpořit i psychiku

Mnoho lidí investuje do drahých čističek vzduchu a netuší, že existuje podstatně levnější, a zcela přírodní alternativa. Máme na mysli květiny a rostliny, které když jsou umístěny v domácnosti, jenom jí prospějí. Mnoho lidí má stále zafixováno, že rostliny jsou pouze pro potěchu oka. Tak tomu ale není, jelikož některé druhy pomáhají čistit vzduch a další mohou také prospívat lidské psychice. Pokud chcete spokojeně žít, je třeba do svého domu nebo bytu umístit několik správných rostlin. Jaké to mohou být?

Azalka

Azalka je krásná rostlina s bohatými květy, kterými vás může těšit od zimy do časného jara. Může mít růžové nebo červené květy, někdy dokonce i bílé, lososové nebo fialové. Její dokonalou výhodou je, že čistí a osvěžuje vzduch. Pomáhá snižovat hladinu xylenu, oxidu uhelnatého a amoniaku. Absorbuje také formaldehyd a karcinogenní látky. Miluje dostatek světla, proto bude dobré ji umístit na parapet, ale pozor, na druhou stranu nemá ráda vysoké teploty. Bude jí stačit přibližně patnáct stupňů. Také zajistěte, aby v jejím okolí nedocházelo k průvanu a suchému vzduchu. Poskytněte jí pravidelnou zálivku, aby zemina nevysychala.   

Doporučený článek:  Spokojená monstera se stane skutečným skvostem interiéru, který s vámi přečká dlouhé roky
Zdroj obrázku: Pixabay

Tchýnin jazyk

Této rostlině neškodí pouze suchý vzduch, ale také příliš vlhký nad 60 %. Vlhký vzduch přispívá k rozvoji plísní, takže pokud máte rostlinu v ložnici, můžete uškodit svému zdraví. A pokud je ve vaší domácnosti mírné vlhko, bude tato rostlina ideální, protože přebytečnou vlhkost absorbuje do sebe. Zároveň odstraní alergeny, jako jsou roztoči a mnoho jiných škodlivých látek. Tchýnin jazyk bude ideální rostlinou pro začátečníky pěstitele. Má totiž velmi málo požadavků a nepotřebuje četné zalévání. Rovněž snese dostatek i nedostatek světla.

Doporučený článek:  Během zimy udělá radost pěstování rostlinek a bylin v interiéru

Levandule

Levanduli miluje snad každý. Její květy a vůně vykouzlí úsměv ve tváři, odstraní bolest hlavy a navíc uvolní nervové napětí. Také, pokud ji umístíte do ložnice, se vám bude dobře usínat. Pokud si levanduli koupíte, můžete si z ní vyrobit levandulový olej, který můžete použít pro masáž, koupel, inhalaci či kloktání. Bude stačit, když do oleje nasypete sušené nebo čerstvé květy levandule a necháte olej stát na slunném místě přibližně šest týdnů. Rostlině dopřejte dostatek světla a teplo, zalévejte ale střídmě. 

Doporučený článek:  Bez drahých hnojiv se klidně obejdete. Orchideje podpoří v květu obyčejná zelenina

Aloe

I aloe vyzařuje pozitivní auru. Tato sukulentní rostlina produkuje kyslík, a to zejména přes noc, takže když ji umístíte do ložnice, uděláte dobře. Navíc filtruje toxiny, jako je formaldehyd a benzen. Pokud má rostlina dostatek šlahounů, můžete je využít pro léčebné účinky, například pro ekzém, akné, či dokonce na popáleniny. 

Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/wellbeing/a668/houseplants-to-purify-house-air/

Podobné články:

Péče o pokojové rostliny je v zimě jiná. Potřebují ideální teplotu, dostatek světla a ochranuPéče o pokojové rostliny je v zimě jiná. Potřebují ideální teplotu, dostatek světla a ochranu

Pokojovým rostlinám se většinou přes zimu příliš nedaří. Dokonce i zkušení pěstitelé vám řeknou, že v zimě většinou alespoň o jednu rostlinu přijdou. Musíte totiž změnit způsob péče. Jedině tak