Orchideje patří mezi nejoblíbenější pokojovky, tím spíše v poslední době, kdy se nabízí v mnoha různých barevných variantách v každém hobbymarketu a zahradnickém centru. Jsou krásné na pohled, proto jsou také žádanými dárky u žen při příležitosti svátku, narozenin nebo jako vyznání lásky. Co dělat, aby orchideje těšily ze své krásy po dlouhou dobu? Co těmto pokojovkám nevyhovuje?
Přímé sluneční záření škodí
Kam umístit krásnou orchidej? Většina lidí volí parapety nebo zimní zahrady, často na místa orientovaná na jih nebo jihozápadním směrem, kam směřují paprsky po dlouhé hodiny, nebo takřka po celý den. Orchideje pochází z tropických lesnatých oblastí, proto nepotřebují ke svému zdravému růstu příliš slunce, a dokonce jim přímé sluneční paprsky škodí. Vhodné je rozptýlené nebo tlumenější světlo, špatné je umístění na jižně směřované balkony a okna.
Čerstvý vzduch bez průvanu
V přírodním prostředí rostou orchideje jako epifyty na kmenech a větvích stromů, mohou se vyskytovat také na různém kamenitém podkladu, přičemž se jedná o oblasti s vyšší vlhkostí vzduchu a poměrně stálou teplotou. Přestože v hobbymarketech se prodávají hybridy určené pro amatérské pěstování, i tak je nutné orchidejím zajistit pravidelný přísun čerstvého vzduchu, ale nesvědčí jim průvan. Nevhodné je umístění u často otevřeného okna, průduchu ventilace nebo klimatizace. Těmto pokojovkám nesvědčí ani výrazná změna teplot, což může být případ větrání v zimním období.
Střídmá zálivka a vyšší vlhkost vzduchu
V některých případech lidé orchideje přelévají právě z důvodu, že pocházejí z tropických oblastí, kde jsou deště na denním pořádku. Orchideje v přirozeném prostředí mají vzdušné kořeny, rostlině se proto daří ve vlhkém prostředí, ale při přílišné zálivce trpí a kořeny mohou uhnívat nebo je mohou napadnout houbová onemocnění. Zalívat orchideje stačí jednou týdně po kontrole substrátu, aby nedošlo k přemokření.
Zdroj: https://www.cmac.com.au/blog/common-mistakes-growing-orchids-in-doors