Tímhle svoji orchidej určitě nepotěšíte. Kvůli zbytečným chybám se připravíte o její krásné květy

Orchideje patří mezi nejoblíbenější pokojovky, tím spíše v poslední době, kdy se nabízí v mnoha různých barevných variantách v každém hobbymarketu a zahradnickém centru. Jsou krásné na pohled, proto jsou také žádanými dárky u žen při příležitosti svátku, narozenin nebo jako vyznání lásky. Co dělat, aby orchideje těšily ze své krásy po dlouhou dobu? Co těmto pokojovkám nevyhovuje?

Přímé sluneční záření škodí

Kam umístit krásnou orchidej? Většina lidí volí parapety nebo zimní zahrady, často na místa orientovaná na jih nebo jihozápadním směrem, kam směřují paprsky po dlouhé hodiny, nebo takřka po celý den. Orchideje pochází z tropických lesnatých oblastí, proto nepotřebují ke svému zdravému růstu příliš slunce, a dokonce jim přímé sluneční paprsky škodí. Vhodné je rozptýlené nebo tlumenější světlo, špatné je umístění na jižně směřované balkony a okna.

Doporučený článek:  Bez drahých hnojiv se klidně obejdete. Orchideje podpoří v květu obyčejná zelenina
Zdroj obrázku: Freepik

Čerstvý vzduch bez průvanu

V přírodním prostředí rostou orchideje jako epifyty na kmenech a větvích stromů, mohou se vyskytovat také na různém kamenitém podkladu, přičemž se jedná o oblasti s vyšší vlhkostí vzduchu a poměrně stálou teplotou. Přestože v hobbymarketech se prodávají hybridy určené pro amatérské pěstování, i tak je nutné orchidejím zajistit pravidelný přísun čerstvého vzduchu, ale nesvědčí jim průvan. Nevhodné je umístění u často otevřeného okna, průduchu ventilace nebo klimatizace. Těmto pokojovkám nesvědčí ani výrazná změna teplot, což může být případ větrání v zimním období.

Doporučený článek:  Přesazování má svá pravidla. Roli hraje i faktor, na který myslí málokdo

Střídmá zálivka a vyšší vlhkost vzduchu

V některých případech lidé orchideje přelévají právě z důvodu, že pocházejí z tropických oblastí, kde jsou deště na denním pořádku. Orchideje v přirozeném prostředí mají vzdušné kořeny, rostlině se proto daří ve vlhkém prostředí, ale při přílišné zálivce trpí a kořeny mohou uhnívat nebo je mohou napadnout houbová onemocnění. Zalívat orchideje stačí jednou týdně po kontrole substrátu, aby nedošlo k přemokření.

Zdroj: https://www.cmac.com.au/blog/common-mistakes-growing-orchids-in-doors

Podobné články:

Trocha mléka rostliny ochrání před chorobami i škůdci. Tahle svačinka zafunguje lépe než speciální přípravkyTrocha mléka rostliny ochrání před chorobami i škůdci. Tahle svačinka zafunguje lépe než speciální přípravky

Umělá hnojiva nejsou pro vaše rostliny ani peněženku to nejlepší. Místo toho byste měli vždy hledat domácí řešení, které vám pomůže stejně dobře. V kuchyni najdete hodně produktů, které fungují

Tipy na správné aranžování květin v interiéru zkrášlí každý domov bez jakékoliv finanční investiceTipy na správné aranžování květin v interiéru zkrášlí každý domov bez jakékoliv finanční investice

Pěstování rostlin v domácím prostředí s sebou přináší mnoho benefitů. Květiny produkují chodem svého metabolismu kyslík, očišťují a také zvlhčují vzduch. Zároveň představují ale krásnou živou dekoraci celé domácnosti.