Krásné a nebezpečné pokojovky. Zjistěte, jestli jedovaté rostliny nemáte doma i vy

Byt nebo dům bez květin by nebyl tím pravým domovem. Květiny zkrášlují interiér, oživují ho a také díky nim máme doma čistší vzduch. Jen málo lidí ale ví, že některé druhy rostlin je nutné pěstovat se zvláštní péčí, protože mohou obsahovat toxické, a tudíž nebezpečné látky.

Nejoblíbenější rostliny pocházejí z tropických zemí

Jsou velmi krásné, ale zároveň mohou být pro zdraví nebezpečné. Jedovaté látky, které rostliny obsahují, je v přirozeném prostředí chrání před možným nebezpečím nebo požitím zvířaty. Jedná se tedy o jejich obranné mechanismy, které ale u nás v místnosti nebudou potřebovat. Pokud je máte doma, nezapomeňte používat ochranné rukavice a rostliny dejte mimo dosah dětí i zvířat.

Doporučený článek:  Přesazování má svá pravidla. Roli hraje i faktor, na který myslí málokdo
Zdroj obrázku: Freepik

Mezi oblíbené, ale jedovaté rostliny patří toulitka. Má krásné listy a nadýchaná květenství. Její listy i výhonky obsahují množství krystalů jedovatého oxalátu vápenatého. Při kontaktu s pokožkou ji podráždí, a jestli ji sníte, napuchnou vám rty, jazyk i hrdlo. Příznaky netrvají dlouho a rychle přejdou, i tak je nutné při manipulaci s ní dávat pozor.

Jedovatý je také břečťan, cyklámen i diefenbachie

Všechny druhy břečťanu jsou pro člověka jedovaté. Látka saponin a cyklamin dráždí lidskou pokožku a také spojivky. To vede k horečkám, zvracení nebo dokonce halucinacím. Cyklámen má krásné květy, ale jeho hlízy obsahují toxické látky. Mohou způsobit nevolnost, zvrácení i průjem. Tyto části rostliny patří pod zem a člověk s nimi nepřijde do styku tak často, aby mu rostlina mohla ublížit.

Doporučený článek:  Toulcovka ocení hnojivo z kávy každé dva týdny
Zdroj obrázku: Freepik

Durman má květy ve tvaru trumpet. Pěstuje se v květináčích jako většina pokojových rostlin, v létě ho můžete dát na balkon nebo terasu. V zimě má raději teplejší místa a musí se ochránit před mrazy. V celé rostlině najdete alkaloidy, které po požití způsobí halucinace, křeče nebo rychlé bušení srdce. Pokud se do těla dostane vysoká dávka této jedovaté látky, může hrozit otrava. Diefenbachie má krásné dekorativní listy, ale je to také kvetoucí rostlina. Její míza může způsobit dermatitidu doprovázenou pálením nebo tvorbou puchýřů.

Zdroj: https://dengarden.com/gardening/Poisonous-House-Plants-and-Their-Toxic-Effects

Podobné články:

Mšice ohrožují i pokojové rostliny. Zachrání je přírodní postřik, který překvapí svým účinkemMšice ohrožují i pokojové rostliny. Zachrání je přírodní postřik, který překvapí svým účinkem

Možná jste si mysleli, že mšice ohrožují jen venkovní rostliny, jsou však nebezpečné i pro rostliny, které pěstujeme v interiéru. Nemilosrdně ničí mladé výhonky a sají šťávu z listů rostlin.