Nejen do polévky. Dýně jsou skvělé i syrové, vyniknou v salátu, ozvláštní smoothie

Podzimnímu menu určitě kraluje dýně. Je to produkt, který můžeme sehnat v mnoha různých podobách. Některé druhy musíme uvařit, než je sníme, ale jiné si můžeme dát i syrové. Podávané čerstvé jsou vhodné jako přísada do salátů. Dýně obsahují spoustu vitaminů a dalších nutričních hodnot, které tělo ocení. Je tedy vhodné je konzumovat syrové?

Je dýně ovoce, nebo zelenina?

Dýní existuje několik desítek druhů. Z biologického hlediska jsou dýně bobule, ale většinou o nich mluvíme jako o zelenině. Jestliže se vám povede vypěstovat dýni, určitě se vyplatí ji využívat v kuchyni. Pro kulinářské účely je ideální, protože obsahuje spoustu cenných látek. Ale je vhodné jíst dýni syrovou? Druhy, které jsou k tomu vhodné, jsou máslová dýně a také Hokkaido.

Doporučený článek:  Zářivá zrcadla bez jediné šmouhy může mít doma každý. Stačí použít správné prostředky

Syrové jsou pro naše tělo nejcennější, stejně jako u jiných druhů ovoce nebo zeleniny. Máslová dýně se hodí právě do zeleninových salátů. V kombinaci s jinou zeleninou je skvělou alternativou například k mrkvi. Má křupavou dužinu a skvěle chutná s nastrouhaným jablkem nebo petrželkou. Hodí se také na přípravu zeleninových smoothie nápojů.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké přínosy pro naše tělo má dýně?

Hokkaido je druhem dýně, kterou můžete konzumovat nejen syrovou, ale také po tepelné úpravě. Vařenou ji můžete podávat místo klasických těstovin, hranolek nebo bramborové kaše. Je vynikající na přípravu paštiky, dušeného masa nebo jiných pokrmů. Slupka Hokkaido dýně je navíc jedlá, takže budete mít s přípravou o něco méně práce.

Doporučený článek:  Milovníci kávy mají vyhráno. Mají doma totiž stále nejlepší prostředek pro rostliny i proti hmyzu

Syrové dýně navíc obsahují aktivní složky, které pro naše tělo budou velkým přínosem. Vitaminy A, C nebo B jsou jejich součástí, stejně jako minerály, jako je vápník, železo nebo draslík. Dýně jsou bohaté také na vlákninu a antioxidanty, které si poradí s volnými radikály. Skvěle působí na lidskou pokožku a udržují ji dlouhodobě zdravou.

Zdroj: https://utopia.org/guide/can-you-eat-pumpkin-raw-benefits-drawbacks-and-risks/

Podobné články:

Hortenzie a rododendrony patří k největším pokladům zahrady. Díky kávě budou ještě krásnějšíHortenzie a rododendrony patří k největším pokladům zahrady. Díky kávě budou ještě krásnější

Sedlina z ranní kávy je většinou považována za odpad. Mnoho lidí ji okamžitě vyhodí do koše, aniž by se zamysleli nad možností dalšího použití. Pravdou je, že ji vyhazovat nemusíte.

Květiny mohou dělat radost nejen ve váze. Některé květy rozveselí také dobroty na talířiKvětiny mohou dělat radost nejen ve váze. Některé květy rozveselí také dobroty na talíři

Květiny vypadají krásně ve váze, ale i na talíři. Zdobí se s nimi dorty, zákusky a mnoho jiných dobrot. Nevybírejte takové, které rostou u silnic, u fabrik, které jsou hnojené