Odpad z kuchyně je to nejlepší, co rostlinám dopřát. Získají sílu a porostou jako o závod

Chcete svým rostlinám zajistit přísun kvalitních živin? Nemusíte investovat do drahých chemických hnojiv z obchodů, ekologické a levné náhražky si připravíte klidně i doma. A budou přinejmenším stejně účinná, jako ta kupovaná. Nejlepší domácí hnojiva vyrobíte z vaječných skořápek, banánových slupek a kávové sedliny.

Hnojivo ze skořápek

Vaječné skořápky obsahují až 80 % lehce stravitelného vápníku, což z nich dělá skvělé vápenaté hnojivo. Jsou bohatým zdrojem zinku, fluoru, síry a křemíku. Toto hnojivo vyživí zahradní i pokojové rostliny a nezatíží životní prostředí. Jednou z metod výroby je pouhé rozdrcení vyschlých vaječných skořápek na jemný prášek. Ten pak rozsypte kolem rostlin nebo ho smíchejte se zeminou před výsadbou.

Doporučený článek:  Zahradničení během zimy je výzva. S několika triky přežijí plodiny i v nízkých teplotách

Pro přípravu tekutého hnojiva z vaječných skořápek zalijte usušené skořápky vroucí vodou a nechte alespoň týden stát na poměrně teplém, ale stinném místě. Občas promíchejte. Když si všimnete, že se skořápky rozpustily, je to známka toho, že je hnojivo připravené. Před prvním použitím směs důkladně protřepejte. Aplikujte přímo do půdy ve formě zálivky.

Zdroj obrázku: Pixabay

Banánové slupky a kávová sedlina

Banánové slupky obsahují draslík, fosfor, vápník a síru. Nejjednodušší metodou, jak z nich vyrobit hnojivo, je nakrájet je na kousky a umístit přímo do substrátu asi 3 týdny před výsadbou, aby se stihly rozložit. Také můžete slupku nastrouhat, vložit do sklenice a zalít teplou vodou. Po 14 dnech a každodenním míchání stačí hnojivo zředit se stejným množstvím vody a použít jako zálivku.

Doporučený článek:  Pravidelné prořezávání udrží stromy na zahradě zdravé a hezké na pohled

Kávová sedlina je bohatá na dusík, draslík a hořčík. Vyživí kromě okrasných rostlin i ovocné keře a zeleninu. Plnou sklenici použité kávové sedliny zalijte 10 litry teplé vody, důkladně promíchejte a počkejte, až sedlina nabobtná. Pak s ní můžete okamžitě začít zalévat. Hnojení je nejlepší opakovat jednou týdně. Na pokojové rostliny můžete použít 2 lžičky sedliny a sklenici teplé vody.

Zdroj: https://www.farmersalmanac.com/8-homemade-garden-fertilizers-24258

Podobné články:

Nejen okurky. Zdravé siláže lze připravit i z jiných druhů, nakládané citrony příjemně překvapíNejen okurky. Zdravé siláže lze připravit i z jiných druhů, nakládané citrony příjemně překvapí

Věděli jste, že si můžete naložit nejen zelí nebo okurky, ale také další druhy zeleniny? Nakonec je můžete mezi sebou také různě kombinovat. Nakládaná zelenina je oblíbenou pochutinou, můžete ji

Mšice ohrožují i pokojové rostliny. Zachrání je přírodní postřik, který překvapí svým účinkemMšice ohrožují i pokojové rostliny. Zachrání je přírodní postřik, který překvapí svým účinkem

Možná jste si mysleli, že mšice ohrožují jen venkovní rostliny, jsou však nebezpečné i pro rostliny, které pěstujeme v interiéru. Nemilosrdně ničí mladé výhonky a sají šťávu z listů rostlin.