Připravte zahradu na jaro už nyní. Všechny rostliny se znovu probudí v plné síle

Po letní sezóně se může zdát, že je zahradním pracím konec, opak je ale pravdou. Podzim bývá ze všech období nejnáročnější, protože je třeba připravit zahradu a záhony na zimní období. Podzim také rozhoduje o tom, jak bude vypadat další rok, proto je potřeba věnovat zeleni patřičnou péči. Na programu každého zahradníka je poslední sklizeň, současně je nutné vysadit nové stromky a keře, přesazovat, uklidit a připravit záhony na odpočinek. Co všechno se musí před příchodem prvních mrazů udělat?

Sklizeň zeleniny a bylinek

První dny podzimu patří teplomilné zelenině, která právě dozrává a musí se uskladnit. Sbírají se rajčata, papriky, okurky, fazole, samozřejmě ještě pozdní cukety, dozrávají dýně, se kterými by se nemělo čekat na první přízemní mrazíky, protože může dojít k jejich znehodnocení. V zemi naopak vydrží kořenová zelenina, kterou nižší teploty neohrožují, jedná se zejména o mrkev, červenou řepu a celer. Skliďte, usušte nebo zamrazte bylinky a léčivky, mimo jiné kopr, petržel, šalvěj, libeček a tymián.

Doporučený článek:  Hnojivo z droždí podpoří rostliny v růstu, využít lze na květiny i zeleninu
Zdroj obrázku: Freepik

Úklid a zarovnání záhonů

Úroda je uskladněná a zpracovaná? Nastává čas na úklid záhonů, které se musí očistit od veškerých rostlinných zbytků a plevelných rostlin. V následující sezóně by totiž mohlo dojít ke kontaminaci choroboplodnými zárodky. Rostlinný odpad se může uložit do kompostéru nebo na hnojiště. Poškozené nebo chorobami zasažené rostliny se však musí spálit. Co dělat s luštěninovými výhonky a keříky? V případě, že nejsou zasažené plísňovými chorobami, vyplatí se je odříznout nad zemí a ponechat kořeny, protože se tím obohatí půda o dusík. Hnojení je další úkol, který před zahradníkem stojí, protože je do půdy potřeba doplnit draslík, fosfor a hořčík.

Doporučený článek:  Připravte svou zahradu na zimu. Péči potřebuje trávník, menší rostliny i stromy

Sadba ovocných stromků i cibulovin

Někteří zahrádkáři mají to štěstí, že mají dostatečně velký pozemek, nebo dokonce sad, proto se musí sklidit ovoce a uložit nebo zpracovat jablka, hrušky nebo švestky. Ostatní hnijící plody se musí vyhodit, aby nedošlo k rozšíření plísní. Poté se může přistoupit k sadbě nebo přesazování stromků či keřů. Zároveň je nejvhodnější čas pro výsadbu jarních cibulových rostlin, začít se může s narcisy, v polovině měsíce se mohou vysadit hyacinty, sněženky a závěrem měsíce tulipány.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/yard/garden-care/fall-garden-checklist/

Podobné články:

Mšice ohrožují i pokojové rostliny. Zachrání je přírodní postřik, který překvapí svým účinkemMšice ohrožují i pokojové rostliny. Zachrání je přírodní postřik, který překvapí svým účinkem

Možná jste si mysleli, že mšice ohrožují jen venkovní rostliny, jsou však nebezpečné i pro rostliny, které pěstujeme v interiéru. Nemilosrdně ničí mladé výhonky a sají šťávu z listů rostlin.

Češi jsou národ houbařů. Bez hub se neobejde mnoho receptů, základem je pořádná zásoba na zimuČeši jsou národ houbařů. Bez hub se neobejde mnoho receptů, základem je pořádná zásoba na zimu

Houby buď milujeme, nebo nesnášíme. Ti, kteří je mají rádi, si užívají jejich univerzální použití. Lze je skladovat v lednici nebo na balkoně, ale dávejte si pozor, abyste je včas