V létě může rozkvést i náš byt. Azalky si budou užívat slunečních paprsků za okny

Vedle orchidejí jsou azalky velmi populární okrasné květiny do domácnosti. Azalky se vám při správné péči odvděčí intenzivním kvetením prakticky po celé léto. S pěstováním si poradí i nezkušení amatéři, nicméně i tak má svoje pravidla, na která berte zřetel.

Věnujte pozornost výběru

Pokud azalku nedostanete jako dárek, pravděpodobně si ji domů přinesete z květinářství. Na pultech obchodů se prodávají nejčastěji japonské a indické druhy, a to i přesto, že po světě existuje celá řada dalších druhů.

Doporučený článek:  Prořezání orchidej oživí a dá jí sílu znovu rozkvést

Při výběru rostliny v květinářství se zaměřte především na její vizuální stav. Listy zdravé azalky jsou výrazně zelené a pevné. Pokud se azalka nachází zrovna v období kvetení, zaměřte se i na květy. Mezi nimi byste měli najít drobná poupata, která zaručují, že azalka po odkvetení neodumře.

Nechte azalku vydechnout

Azalky milují světlo a teplo. Doma ji umístěte ideálně na parapet k jižnímu oknu. Světlo mají tyto okrasné rostliny v oblibě především díky častému kvetení. Jestliže máte pocit, že azalka nekvete tak často, jak by měla, dopřejte jí více světla.

Doporučený článek:  Dopřejte vánočnímu kaktusu správné podmínky a bohatě rozkvete
Zdroj obrázku: Pixabay

Jako každá rostlina, tak i azalka potřebuje občas vydechnout. Jakmile ztratí svoje květenství, uložte ji do tmavé místnosti s teplotou zhruba 15 °C. Během této doby ji také prostříhejte a přesaďte podle potřeby.

Dostatečně zalévejte

Při pěstování azalky je nejdůležitější dostatečné zalévání. Azalka vyžaduje neustále vlhkou půdu a dostatečnou vlhkost vzduchu. Jestliže je hlína suchá, květina okamžitě začne opadávat a ztrácet svoji krásu. Doporučujeme zalévání převařenou a odstátou vodou, která je měkčí a zároveň zbavená chloru.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pozornost věnujte také dostatečné vlhkosti vzduchu. Zapomeňte ale na pravidelné rosení, které v kombinaci s ostrým sluncem spálí azalce listy. Azalku umístěte na misku s kameny, do které nalijte vodu. Vypařující se voda listy dostatečně zvlhčí a dopřeje jim patřičnou výživu.

Doporučený článek:  Petúnie potřebují dostatek světla a zálivky. Poté dokonale ozdobí každý balkon

Podobné články: