V létě může rozkvést i náš byt. Azalky si budou užívat slunečních paprsků za okny

Vedle orchidejí jsou azalky velmi populární okrasné květiny do domácnosti. Azalky se vám při správné péči odvděčí intenzivním kvetením prakticky po celé léto. S pěstováním si poradí i nezkušení amatéři, nicméně i tak má svoje pravidla, na která berte zřetel.

Věnujte pozornost výběru

Pokud azalku nedostanete jako dárek, pravděpodobně si ji domů přinesete z květinářství. Na pultech obchodů se prodávají nejčastěji japonské a indické druhy, a to i přesto, že po světě existuje celá řada dalších druhů.

Doporučený článek:  Magnolie jsou okouzlující strážkyně zahrad, které rády vystavují své nádherné květy slunci

Při výběru rostliny v květinářství se zaměřte především na její vizuální stav. Listy zdravé azalky jsou výrazně zelené a pevné. Pokud se azalka nachází zrovna v období kvetení, zaměřte se i na květy. Mezi nimi byste měli najít drobná poupata, která zaručují, že azalka po odkvetení neodumře.

Nechte azalku vydechnout

Azalky milují světlo a teplo. Doma ji umístěte ideálně na parapet k jižnímu oknu. Světlo mají tyto okrasné rostliny v oblibě především díky častému kvetení. Jestliže máte pocit, že azalka nekvete tak často, jak by měla, dopřejte jí více světla.

Doporučený článek:  Hnědnutí tújí souvisí často s nevhodnou zálivkou, nedostatečným hnojením nebo domácími mazlíčky
Zdroj obrázku: Pixabay

Jako každá rostlina, tak i azalka potřebuje občas vydechnout. Jakmile ztratí svoje květenství, uložte ji do tmavé místnosti s teplotou zhruba 15 °C. Během této doby ji také prostříhejte a přesaďte podle potřeby.

Dostatečně zalévejte

Při pěstování azalky je nejdůležitější dostatečné zalévání. Azalka vyžaduje neustále vlhkou půdu a dostatečnou vlhkost vzduchu. Jestliže je hlína suchá, květina okamžitě začne opadávat a ztrácet svoji krásu. Doporučujeme zalévání převařenou a odstátou vodou, která je měkčí a zároveň zbavená chloru.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pozornost věnujte také dostatečné vlhkosti vzduchu. Zapomeňte ale na pravidelné rosení, které v kombinaci s ostrým sluncem spálí azalce listy. Azalku umístěte na misku s kameny, do které nalijte vodu. Vypařující se voda listy dostatečně zvlhčí a dopřeje jim patřičnou výživu.

Doporučený článek:  Na konci podzimu můžeme vysadit některé druhy zeleniny a okrasných rostlin

Podobné články:

Dokonale zelený a hustý trávník po celé léto: se správnou zálivkou mu tropické teploty neublížíDokonale zelený a hustý trávník po celé léto: se správnou zálivkou mu tropické teploty neublíží

Krásný a udržovaný trávník, to se jen každého, kdo vlastní kousek pozemku a chce ho užívat ke své vlastní spokojenosti. Vzhled trávníku ale mohou kazit nejen škůdci, svou vinu také

Hortenzie a rododendrony patří k největším pokladům zahrady. Díky kávě budou ještě krásnějšíHortenzie a rododendrony patří k největším pokladům zahrady. Díky kávě budou ještě krásnější

Sedlina z ranní kávy je většinou považována za odpad. Mnoho lidí ji okamžitě vyhodí do koše, aniž by se zamysleli nad možností dalšího použití. Pravdou je, že ji vyhazovat nemusíte.