Vedle orchidejí jsou azalky velmi populární okrasné květiny do domácnosti. Azalky se vám při správné péči odvděčí intenzivním kvetením prakticky po celé léto. S pěstováním si poradí i nezkušení amatéři, nicméně i tak má svoje pravidla, na která berte zřetel.
Věnujte pozornost výběru
Pokud azalku nedostanete jako dárek, pravděpodobně si ji domů přinesete z květinářství. Na pultech obchodů se prodávají nejčastěji japonské a indické druhy, a to i přesto, že po světě existuje celá řada dalších druhů.
Při výběru rostliny v květinářství se zaměřte především na její vizuální stav. Listy zdravé azalky jsou výrazně zelené a pevné. Pokud se azalka nachází zrovna v období kvetení, zaměřte se i na květy. Mezi nimi byste měli najít drobná poupata, která zaručují, že azalka po odkvetení neodumře.
Nechte azalku vydechnout
Azalky milují světlo a teplo. Doma ji umístěte ideálně na parapet k jižnímu oknu. Světlo mají tyto okrasné rostliny v oblibě především díky častému kvetení. Jestliže máte pocit, že azalka nekvete tak často, jak by měla, dopřejte jí více světla.
Jako každá rostlina, tak i azalka potřebuje občas vydechnout. Jakmile ztratí svoje květenství, uložte ji do tmavé místnosti s teplotou zhruba 15 °C. Během této doby ji také prostříhejte a přesaďte podle potřeby.
Dostatečně zalévejte
Při pěstování azalky je nejdůležitější dostatečné zalévání. Azalka vyžaduje neustále vlhkou půdu a dostatečnou vlhkost vzduchu. Jestliže je hlína suchá, květina okamžitě začne opadávat a ztrácet svoji krásu. Doporučujeme zalévání převařenou a odstátou vodou, která je měkčí a zároveň zbavená chloru.
Pozornost věnujte také dostatečné vlhkosti vzduchu. Zapomeňte ale na pravidelné rosení, které v kombinaci s ostrým sluncem spálí azalce listy. Azalku umístěte na misku s kameny, do které nalijte vodu. Vypařující se voda listy dostatečně zvlhčí a dopřeje jim patřičnou výživu.