Vyhodit cibulové slupky je zbytečné plýtvání. Jejich využití potěší všechny příznivce zero waste metod

Cibuli oloupejte a nakrájejte na malé kostičky, orestujte… Tak toto najdeme snad v každé kuchařce. Co ale udělat s cibulovými slupkami? Rozhodně je nevyhazujte, můžou vám ještě posloužit. I slupky totiž obsahují blahodárné látky, které pomohou například v boji s klíšťaty nebo vám zachrání rostliny před mšicemi a sviluškami. Stačí si přečíst naše tipy a cibulové slupky už nikdy jen tak neskončí v koši.

Vlastnosti cibulových slupek

Stejně jako cibule samotná také její obal, tedy slupky, je pokladnicí vitamínů a minerálů. Slupky obsahují železo, vápník a vitamíny skupiny B. Železo velmi dobře působí na růst rostlin a podílí se na správné fotosyntéze. Vápník příznivě působí na správný růst rostliny i kořenového systému a vitamíny skupiny B zase rostliny chrání před chorobami a plísněmi. Proto je opravdu vhodné tyto slupky nevyhazovat.

Doporučený článek:  Sáček na zip nic nepropustí. Díky tomu zachrání rostliny i rychlou snídani
Zdroj obrázku: Freepik

Jak připravit postřik?

Připravit si cibulový postřik není nic složitého. K jeho výrobě budete potřebovat dva litry vody a cibulové slupky asi z pěti cibulí. Sušené slupky vložte do hlubokého hrnce a zalijte vodou. Hrnec nechte na plotně asi 20 minut na mírném ohni probublávat. Jakmile uplyne dvacet minut, roztok sceďte a nechte vychladnout. Vychlazenou směs vlijte do lahvičky s rozprašovačem a můžete aplikovat na rostliny.

Jak a kdy rostliny stříkat?

Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné postřik aplikovat třikrát týdně. Pokud je venku horko, raději s postřikem rostlin počkejte. Rostlinu tímto roztokem můžete postříkat, a tím zamezíte výskytu mšic a dalších škůdců nebo můžete roztok z cibulových slupek použít jako hnojivo do zálivky rostlin. Díky zálivce s tímto roztokem budou rostliny chráněny proti houbovým chorobám, sviluškám a plísním. První účinky budou patrné již za několik dní.

Zdroj: https://agriculturereview.com/2021/01/onion-peel-fertilizer-preparation-and-usage.html

Podobné články: