Vyhodit cibulové slupky je zbytečné plýtvání. Jejich využití potěší všechny příznivce zero waste metod

Cibuli oloupejte a nakrájejte na malé kostičky, orestujte… Tak toto najdeme snad v každé kuchařce. Co ale udělat s cibulovými slupkami? Rozhodně je nevyhazujte, můžou vám ještě posloužit. I slupky totiž obsahují blahodárné látky, které pomohou například v boji s klíšťaty nebo vám zachrání rostliny před mšicemi a sviluškami. Stačí si přečíst naše tipy a cibulové slupky už nikdy jen tak neskončí v koši.

Vlastnosti cibulových slupek

Stejně jako cibule samotná také její obal, tedy slupky, je pokladnicí vitamínů a minerálů. Slupky obsahují železo, vápník a vitamíny skupiny B. Železo velmi dobře působí na růst rostlin a podílí se na správné fotosyntéze. Vápník příznivě působí na správný růst rostliny i kořenového systému a vitamíny skupiny B zase rostliny chrání před chorobami a plísněmi. Proto je opravdu vhodné tyto slupky nevyhazovat.

Doporučený článek:  Koření vylepší každé jídlo, skvělé využití ale najde i mimo kuchyni. Tyto tipy usnadní život
Zdroj obrázku: Freepik

Jak připravit postřik?

Připravit si cibulový postřik není nic složitého. K jeho výrobě budete potřebovat dva litry vody a cibulové slupky asi z pěti cibulí. Sušené slupky vložte do hlubokého hrnce a zalijte vodou. Hrnec nechte na plotně asi 20 minut na mírném ohni probublávat. Jakmile uplyne dvacet minut, roztok sceďte a nechte vychladnout. Vychlazenou směs vlijte do lahvičky s rozprašovačem a můžete aplikovat na rostliny.

Jak a kdy rostliny stříkat?

Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné postřik aplikovat třikrát týdně. Pokud je venku horko, raději s postřikem rostlin počkejte. Rostlinu tímto roztokem můžete postříkat, a tím zamezíte výskytu mšic a dalších škůdců nebo můžete roztok z cibulových slupek použít jako hnojivo do zálivky rostlin. Díky zálivce s tímto roztokem budou rostliny chráněny proti houbovým chorobám, sviluškám a plísním. První účinky budou patrné již za několik dní.

Zdroj: https://agriculturereview.com/2021/01/onion-peel-fertilizer-preparation-and-usage.html

Podobné články:

Správná zálivka je alfou a omegou nádherných muškátů. Pomůže k ní jednoduchý trikSprávná zálivka je alfou a omegou nádherných muškátů. Pomůže k ní jednoduchý trik

Muškáty jsou krásné letničky, které na zahradě působí jako malé královny. Jejich vzhled, zdraví a květenství hodně ovlivňuje to, jak je zaléváme. Tato rostlina je původem z jižní části Afriky,

Stokrát horší než ovocné mušky. Koutule nikdo doma potkat nechce, představují skutečné nebezpečíStokrát horší než ovocné mušky. Koutule nikdo doma potkat nechce, představují skutečné nebezpečí

Název koutule skvrnitá nikomu asi nic neříká, ale odpadní můra nebo odpadní muška? S těmito jmény se jistě setkal už každý. Jedná se o dvoukřídlý hmyz, který připomíná malé motýlky.