Postrach všech buxusů útočí po celou sezonu. Na zavíječe platí octový a mýdlový postřik

Je škůdcem číslo jedna, který ohrožuje zimostrázy. Většina lidí zná zimostráz pod názvem buxus a je oblíbenou okrasnou rostlinou na zahradě, kolem cestiček nebo pergol. Zavíječ zimostrázový, také asijská můra nebo můra zimostrázová (Cydaliama perspectalis), se objevil na evropském kontinentě až v roce 2006, přičemž se rozšířil do všech zemí asi o deset let později. Dnes likvidují larvy a dospělí jedinci veškerou okrasnou květenu obrovskou rychlostí, proto je namístě prevence a po objevení housenek pak rychlý zásah, aby rostliny přežily.

Zavíječ zimostrázový z Číny

Do Evropy se dostal v kontejnerech s exotickým ovocem nebo rostlinami, od té doby devastuje místní odrůdy buxusu. Útočí po celou letní sezónu od dubna do září, neváhá napadnout keřík i vícekrát do roka. Larvy jsou velmi žravé, v začátcích housenky okusují listy, později celé výhonky. Po jejich masivním útoku mohou keříky uschnout, proto se doporučuje sledovat pravidelně stav vegetace a při prvních známkách okousaných listů, pavučinek mezi výhonky nebo trusu na listech zasáhnout.

Doporučený článek:  Se zápachem nohou bojuje mnoho lidí. Problém pomůžou vyřešit léčivé koupele
Zdroj obrázku: Freepik

Domácí prostředky proti asijské můře

Má tento asijský škůdce přirozené nepřátele? Zatímco se v počátcích zdál boj marný a zahradníci se obávali nejhoršího, nyní je zřejmé, že zavíječe likviduje domácí ptactvo včetně slepic, ale také volně žijící ptáci, jako jsou sýkora koňadra, vrabec nebo pěnkava. Vhodné je proto připravit pro tyto ptáčky krmítka, budky nebo vysadit rostliny oblíbené u drobného ptactva. Dalším osvědčeným způsobem likvidace je samozřejmě mechanický sběr housenek, které mají specifickou zelenou barvu, po celém těle černý pruh a lesklou černou hlavičku. Co dalšího se nabízí? Domácí postřik!

Doporučený článek:  Ježek je spojenec každého zahradníka. Zvířecího kamaráda naláká jídlo a přístřešek

Výroba přírodního domácího postřiku

Velmi účinně působí též doma připravený postřik, který je zcela ekologický a nezatěžuje životní prostředí. Pro jeho přípravu budete potřebovat:

  • 4 lžíce octa,
  • 3 lžíce řepkového oleje,
  • 500 ml vody.

Všechny ingredience se smíchají, přelijí do lahvičky s rozprašovačem a aplikují na postižené keříky. Je nutné se zaměřit i na vnitřek keře pod listy. Postřik se nechá působit 30 minut, následně se opláchne rostlina proudem vody z hadice. Další možností je roztok z 10 litrů horké vody a 150 gramů šedého mýdla, po zchladnutí se aplikuje obdobně, ale rostlina se nemusí po aplikaci oplachovat. Postřik se opakuje po dešti.

Zdroj: https://www.countrylife.co.uk/gardens/get-rid-box-moth-caterpillars-177100

Podobné články: