Připravte svou zahradu na zimu. Péči potřebuje trávník, menší rostliny i stromy

Toto je období, které rozhodne o tom, jak bude zahrada vypadat na jaře. Opadávají zbytky pestrobarevného listí, ale dny jsou již krátké a o poznání chladnější, v noci se objevují mrazíky a výjimkou nejsou první sněhové vločky. A právě proti zimě se musí ochránit všechny rostliny – stromy, keříky, tráva a hrnkové květiny. Jaké práce na zahrádkáře čekají právě teď?

Intenzivní příprava na zimu

Co čeká na zahradníky před příchodem tuhých mrazů? Bezpochyby se nevyhnou hrabání listí, hnojení nebo vápnění půdy, ale také přikrývání stromů, keříků a dalších rostlin či mulčování. Tato doba je ve znamení intenzivních příprav na zimu, aby jaro mohlo probudit zahradu v plné síle. Problémem jsou krátké a chladné dny, proto se musí využít všech teplejších dnů pro ochranu rostlin, které rostou v zemi nebo při zemi. Zapomenout se nesmí vysadit připravené řízky nebo sazenice, zasévá se mrkev, petržel, kopr či špenát, naopak se nehodí vysazovat fialky, chrpy a pomněnky.

Doporučený článek:  Bylinky kuchyni provoní a přinesou mnoho výhod pro naše zdraví
Zdroj obrázku: Freepik

Stromky i keře ochrání proutí nebo agrotextilie

Jednou z nejzásadnějších činností je ochránit rostliny před mrazem. U stromů je vhodné kmeny obalit slámou, proutím nebo jutovými pytli. Kůra na kmenech se může nabílit vápnem, což je možné ještě v prosinci. Ovocné stromy a keříky se mohou zabalit do agrotextilie, kukly ochrání před mrazem, ale jsou dostatečně prodyšné, k tomu umožňují i pronikání slunečních paprsků. Dole se musí kapuce nebo bal svázat pomocí provázku nebo šňůrky. V obchodech se prodávají již připravené pytle včetně zavazování v několika velikostech.

Doporučený článek:  Vypořádejte se s listím na zahradě rychle a efektivně

Mulč ochrání před mrazem i vysycháním

Nižší keře a rostliny při zemi je nutné taktéž ochránit před mrazem agrotextiliemi, k tomu se doporučuje zamezit vysychání půdy, aby mohly kořeny čerpat vláhu. Ideální je použít mulč poté, co jsou rostliny zavlaženy. Mohou se použít piliny, kůra stromů, sláma nebo se využije suché listí. Ideální výška mulče je přibližně 5 centimetrů. Zálivku potřebují i okrasné listnaté nebo jehličnaté stromy či stálezelené keře. Půda potřebuje též před zimou zahnojit, pro odkyselení je vhodné použití vápenatého hnojiva. Samozřejmostí je pak dokončení sběru listí, jeho ponechání přes zimu na trávníku nebo v blízkosti pěstovaných rostlin může vést k rozšíření plísní a infekcí.

Zdroj: https://learn.eartheasy.com/articles/ten-ways-to-prepare-your-garden-for-winter/

Podobné články: