Ani ve městech nejsme v bezpečí. Před zákeřným klíštětem se musíme chránit stále

Klíšťata se vrací bohužel každým rokem v čím dál větším počtu. Navíc se jich musíte obávat nejen v lesích nebo vysokých travách, mohou vás překvapit také ve městě, kde je možná nečekáte. V takových případech je dobré vědět, co je vlastně klíště zač, jaké nemoci může přenášet a jak ho správně vytáhnout, aby ve vás nezůstal ani kousek. Každý rok se totiž nakazí desetitisíce lidí.

Klíšťata umí být zákeřná

Tím, že se zakousnou do vaší kůže, ještě sice neznamená, že vás nakazili, ale bohužel plná polovina z těchto pavoukovců může choroby přenášet. V některých případech to ale nepoznáte na první pohled. Kousnutí klíštěte vůbec nemusíte cítit. Většinou číhají v trávě a čekají na vhodnou příležitost. Proto je potřeba se proti nim chránit, a to nejen repelenty, ale také vhodným oblečením, na kterém snadno uvidíte, jestli se po vás klíště pohybuje.

Doporučený článek:  Při migréně se podívejte nejprve do ledničky. Některé potraviny je lepší rovnou vyhodit

Jaké informace byste o klíšťatech měli vědět? Nejsou to velká stvoření. Je vhodné se proti nim chránit, a to nejen repelenty. Do přírody vždy noste pouze dlouhé rukávy a nohavice, protože klíšťata budou mít těžší práci se dostat k vaší kůži. Noste také světlé materiály, na kterých budou klíšťata dobře vidět v případě, že na vás skočila. Bezpečnost je v tomto případě velmi důležitá.

Zdroj obrázku: Freepik

Klíšťata vás najdou podle pachu

Klíšťata nic nevidí, řídí se čichem. Jestli máte agresivní vůni potu nebo zvýšenou tělesnou teplotu, klíšťata to poznají a podle toho si vyberou právě vás. Vybírají si navíc místa, kde není moc kůže – podpaží, hlava, za uchem – nebo je najdete na temeni hlavy. Okamžik vpichu neucítíte. Po každé procházce v lese nebo městě je tak vhodné se prohlédnout, a to důkladně. Klíště můžete snadno přehlédnout.

Doporučený článek:  I květiny mají uši. Při zvuku bzučících včel je jejich nektar sladší

Po nějaké době ale poznáte, že ho máte na sobě a je potřeba ho odstranit. K tomu používejte pouze pinzetu, nikoli své prsty. K odstranění byste na rukou měli mít také rukavice. Klíště uchopte u kůže, protože takto ho nerozmačkáte. Jestliže ve vaší kůži kousek z něj zůstane, nemusíte se ničeho obávat. Po několika dnech by jeho část měla odpadnout.

Zdroj: https://igenex.com/tick-talk/know-before-you-go-get-the-facts-on-where-ticks-live-and-how-they-hunt-for-hosts/

Podobné články: