Antraknóza ořešáku napadá listy i plody oblíbeného stromu

Nejčastějším onemocněním ořešáku je houbová antraknóza. Jde o nemoc, která napadá listy i plody tohoto úžasného stromu. Stejná nemoc může postihnout také jabloň, hrušeň nebo rybíz. Prevence na první pohled může vypadat jednoduše, ale ne vždy je efektivní. S tím musíte počítat, když přijde na řadu tato houbová choroba. Jak ochránit a zachránit své ořechy?

Jak vypadá antraknóza ořešáku?

Choroba se nejčastěji objevuje na jaře, kdy na ořešáku začnou rašit nové listy a květy. Během vlhkých a větrných dnů se mohou houbové částečky uvolnit a dostat až na strom. Od konce května do začátku června je strom nejzranitelnější, protože je vlhko a teplo. Tato kombinace podmínek je pro houby ideální, ale pro ořešák může mít fatální následky.

Doporučený článek:  Oslaďte život své zahradě. Rostliny porostou bleskovou rychlostí a škůdci se jim obloukem vyhnou

Antraknózu poznáte hlavně na listech. Objeví se na nich žluté nebo hnědé skvrny, které se budou postupně šířit. Listy budou také zdeformované a suché. Na plodech nemoc nepoznáte tak rychle, ale také ji můžete pozorovat. Plody budou mít drobné skvrny, které se mohou dostat až k jádru ořechu. To nakonec zničí, takže z úrody nebudete mít vůbec nic.

Zdroj obrázku: Freepik

Bojujte proti antraknóze ořešáku

Nejlepší ochranou proti tomuto houbovému onemocnění je vhodné stanoviště pro strom. Vyhýbejte se vlhkým místům a korunu ořešáku pravidelně prořezávejte. Díky tomu bude mít dostatek vzduchu a nebude se v ní udržovat vlhkost. Nezapomínejte také likvidovat spadané listí, které v sobě může držet hodně vlhkosti. Ta bude houby přitahovat.

Doporučený článek:  Celá úroda rajčat může přijít vniveč. Před chorobami a škůdci zeleninu ochrání přírodní postřik

Na trhu najdete také chemické prostředky, které působí jako ochrana před antraknózou. Vhodné jsou bohužel jen pro malé stromky, protože ořešák je po letech tak obrovský, že je aplikace prostředku nemožná. Jestli ji chcete vyzkoušet, dívejte se na měďnaté fungicidy nebo prostředky proti bakteriální skvrnitosti ořešáku. Nejlepší zbraní proti houbovým chorobám ale bude vždy jen prevence.

Zdroj: https://www.purdue.edu/fnr/extension/why-are-my-walnut-trees-dropping-their-leaves/

Podobné články:

Plíseň bramborová si ráda pochutná i na rajčatech. Zničit může během chvíle celý záhonPlíseň bramborová si ráda pochutná i na rajčatech. Zničit může během chvíle celý záhon

Kéž by plíseň bramborová dostála svému názvu a škodila jen na bramborách, tedy ani na těch by nemusela, ale bohužel postihuje i ostatní druhy zeleniny, které se vyskytují na záhonech.

Celá úroda rajčat může přijít vniveč. Před chorobami a škůdci zeleninu ochrání přírodní postřikCelá úroda rajčat může přijít vniveč. Před chorobami a škůdci zeleninu ochrání přírodní postřik

Pěstujete na zahradě, balkonu nebo terase rajčata? V tom případě jsou pro vás letní měsíce velmi důležité. Musíte je totiž v této době postříkat, abyste je chránili před nebezpečnými chorobami,

Na podzim potřebují zeleninové záhony pořádnou dávku živin. Skvěle zafunguje to, co nabízí sama přírodaNa podzim potřebují zeleninové záhony pořádnou dávku živin. Skvěle zafunguje to, co nabízí sama příroda

Hnojení zeleniny na podzim po sezóně je velmi důležité. Díky tomuto postupu získá půda správné množství živin, zlepší se kondice rostlin, doplní nedostatek minerálních látek a rostliny lépe přečkají zimu.