Antraknóza ořešáku napadá listy i plody oblíbeného stromu

Nejčastějším onemocněním ořešáku je houbová antraknóza. Jde o nemoc, která napadá listy i plody tohoto úžasného stromu. Stejná nemoc může postihnout také jabloň, hrušeň nebo rybíz. Prevence na první pohled může vypadat jednoduše, ale ne vždy je efektivní. S tím musíte počítat, když přijde na řadu tato houbová choroba. Jak ochránit a zachránit své ořechy?

Jak vypadá antraknóza ořešáku?

Choroba se nejčastěji objevuje na jaře, kdy na ořešáku začnou rašit nové listy a květy. Během vlhkých a větrných dnů se mohou houbové částečky uvolnit a dostat až na strom. Od konce května do začátku června je strom nejzranitelnější, protože je vlhko a teplo. Tato kombinace podmínek je pro houby ideální, ale pro ořešák může mít fatální následky.

Doporučený článek:  Úrodu okurek ochrání kvasnicový postřik. Rostliny zároveň vyživí a dodá jim sílu

Antraknózu poznáte hlavně na listech. Objeví se na nich žluté nebo hnědé skvrny, které se budou postupně šířit. Listy budou také zdeformované a suché. Na plodech nemoc nepoznáte tak rychle, ale také ji můžete pozorovat. Plody budou mít drobné skvrny, které se mohou dostat až k jádru ořechu. To nakonec zničí, takže z úrody nebudete mít vůbec nic.

Zdroj obrázku: Freepik

Bojujte proti antraknóze ořešáku

Nejlepší ochranou proti tomuto houbovému onemocnění je vhodné stanoviště pro strom. Vyhýbejte se vlhkým místům a korunu ořešáku pravidelně prořezávejte. Díky tomu bude mít dostatek vzduchu a nebude se v ní udržovat vlhkost. Nezapomínejte také likvidovat spadané listí, které v sobě může držet hodně vlhkosti. Ta bude houby přitahovat.

Doporučený článek:  Vaření s bylinkami je radost. Jsou univerzální a jídlo dokonale provoní

Na trhu najdete také chemické prostředky, které působí jako ochrana před antraknózou. Vhodné jsou bohužel jen pro malé stromky, protože ořešák je po letech tak obrovský, že je aplikace prostředku nemožná. Jestli ji chcete vyzkoušet, dívejte se na měďnaté fungicidy nebo prostředky proti bakteriální skvrnitosti ořešáku. Nejlepší zbraní proti houbovým chorobám ale bude vždy jen prevence.

Zdroj: https://www.purdue.edu/fnr/extension/why-are-my-walnut-trees-dropping-their-leaves/

Podobné články:

Domácím broskvím se nic nevyrovná. Ovocný strom vypěstujete i ze zbylé peckyDomácím broskvím se nic nevyrovná. Ovocný strom vypěstujete i ze zbylé pecky

Broskve jsou vynikajícím ovocem, které obsahuje hodně vitamínů a minerálů. Domácí ovoce bude vždy chutnější a levnější než z obchodu. Broskvoň si přitom můžete vypěstovat i z pecky. Kdy zasadit