Levandule vyžene ze zahrady otravný hmyz. Díky správnému střihu se na jaře znovu obsype květy

Levandule je oblíbenou rostlinou, a to nejen kvůli tomu, jak krásně vypadá. Pokud ji na své zahradě vysadíte, můžete se těšit z toho, že kolem vás nebudou lítat otravní komáři, nebo se zbavíte také klíšťat. Zahradníci touží mít levanduli na zahradě, je ale nutné o ni správně pečovat. Musí se pravidelně zastřihovat, aby mohla další rok zase kvést. Jak na to a kdy je nejlepší čas to udělat?

Proč je nutné levanduli stříhat?

Levandule má krásné fialové nebo tmavě modré květy. Vyrůstají na dlouhých stopkách a mohou se pohupovat ve větru. Právě proto tuto rostlinu lidé tolik milují. Kvete od poloviny června do září a hodí se na zahrady, kde je větší výskyt nejen mravenců, ale také komárů. Květy levandule si můžete také nasušit a poté vložit do skříně, protože odpuzuje šatní moly. Dejte si ale pozor, protože o rostlinu se musíte starat.

Doporučený článek:  Řezané květiny vypadají nádherně a pomocí několika triků si je užijete mnohem déle

Kdy levanduli stříhat? Dělá se to většinou dvakrát do roka. Můžete si vybrat až ze čtyř termínů pro všechna roční období. Levanduli ale vždy stříhejte, když je sucho a venku svítí slunce. Jestliže se rozhodnete pro jarní střih, můžete ho udělat od poloviny března do poloviny dubna. Dny už budou dostatečně dlouhé a rostlina načerpá sílu na další květenství.

Zdroj obrázku: Freepik

I květů se musíte zbavit

Dalším termínem, kdy je nutné rostlinu zastřihovat, je léto. Musíte se zbavit odkvetlých květů, které rostlinu zbytečně oslabují. Uschlá květenství a špičky stonků snadno odstřihnete a rostlina nejenže přežije podzim a zimu, ale zároveň načerpá sílu na další jarní a letní období. Na podzim byste rostlinu měli ořezávat na každé straně.

Doporučený článek:  Narcisy mohou ve váze vydržet dlouho krásné. Stačí je správně střihnout a nešetřit vodou

Pokud se rozhodnete pro zastřihnutí na podzim, ochráníte jarní poupata. Proto se vyplatí udělat řez i v sychravém počasí. Na každé straně levandule ji zastřihněte na 2/3 délky. Můžete si udělat další výhonky, které zasadíte kolem již velké rostliny.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/how-to-prune-lavender

Podobné články:

Magnolie jsou okouzlující strážkyně zahrad, které rády vystavují své nádherné květy slunciMagnolie jsou okouzlující strážkyně zahrad, které rády vystavují své nádherné květy slunci

Odolat kouzlu magnolie je velmi těžké. Možná to je důvod, proč je tato rostlina u nás stále populárnější a objevuje se na mnoha zahradách. Dorůstá působivých velikostí a přitahuje pohledy

Muškáty milují slunce a vodu. Rok co rok mohou zasypat balkon záplavou květůMuškáty milují slunce a vodu. Rok co rok mohou zasypat balkon záplavou květů

Každé léto se balkony, terasy a okenní parapety zaplní voňavými a pestrobarevnými muškáty. Není to nic překvapivého, protože tato rostlina vypadá krásně a navíc nevyžaduje žádnou zvláštní péči.