Šťáva z černého bezu zatočí s každým nachlazením. Zároveň funguje lépe než drahá kosmetika

Černý bez, to je zázrak. To říká staré germánské přísloví. V minulosti se věřilo, že tato rostlina má magické vlastnosti a poskytuje ochranu před nečistými silami. V lidovém léčitelství to byla jedna z nejběžnějších složek infuzí nebo sirupů. Dnes se používá i černý bez ve formě šťávy.

Kdy se sklízí ovoce černého bezu

Černý bez je jednou z nejpoužívanějších léčivých rostlin na světě. Má dlouhou historii. Její vlastnosti využíval i Hippokrates. Kvete v květnu a červnu a lze jej rozpoznat podle malých bílých květů, které rostou ve velkých skupinách. Plody, které mají černou barvu, dozrávají na přelomu srpna a září. Nejčastěji se využívají květiny a plody černého bezu. Květy se používají pro přípravu čaje nebo sirupu. Z ovoce si můžeme připravit šťávu, tinkturu nebo džem.

Doporučený článek:  Med s vůní levandule zažene všechny chmury i nachlazení. Tento poklad vám nesmí doma chybět

Šťáva z černého bezu podporuje správné fungování imunitního systému. Doporučuje se konzumovat zejména na podzim, v zimě a během jarního slunovratu, kdy jsme více vystaveni infekcím. Má antivirové, antibakteriální, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Hlavním úkolem antioxidantů je neutralizovat volné radikály kyslíku, které urychlují proces stárnutí a zvyšují riziko řady nemocí.

Zdroj obrázku: Freepik

Na co všechno je dobrá bezová šťáva

Šťáva z černého bezu se používá k léčbě nachlazení a chřipky. Má silný diaforetický, expektorační účinek, snižuje horečku, chrání a posiluje sliznice dýchacích cest, zmírňuje kašel a utěsňuje cévy. Má analgetické vlastnosti. Černý bez má příznivý vliv i na močový systém. Má močopudný účinek, podporuje čištění těla od toxinů. Šťáva z černého bezu se proto používá k problémům se správným fungováním ledvin.

Doporučený článek:  Léto přeje sběru léčivých bylin, které budou pečovat o zdraví po celý rok

Černý bez má také dobrý vliv na stav pokožky. Díky vysokému obsahu antioxidantů udržuje mladistvý vzhled pokožky. Má protizánětlivý účinek, zklidňuje podráždění, a proto se používá v případě kožních alergií a podráždění. Šťávu z černého bezu lze zakoupit v lékárně nebo obchodě s bylinkami. Pokud si chcete být jistí složením, můžete si šťávu jednoduše připravit i doma.

Zdroj: https://blog.mybalancemeals.com/health/7-benefits-of-elderberry-syrup/

Podobné články: