Drobounká velikostí, ale velká svým účinkem na zdraví. Ano, řeč je o lněných semínkách, která jsou známá pro své blahodárné účinky na organismus. Podle odborníků mají obrovský vliv na zdraví, proto by měla být základem jídelníčku úplně každého. Dnes je konzumují především lidé, které trápí žaludeční nebo trávicí potíže, mají však vliv i na další oblasti a mohou se směle řadit mezi superpotraviny, které stojí doslova pakatel. Proč zařadit lněná semínka do jídelníčku?
Superpotravina už v dobách našich babiček
Lněné semínko prožívá renesanci, ale o jeho příznivých účincích na tělo měly povědomí už naše babičky, které hnědá zrnka lnu setého používaly při vaření i pro léčebné účely. V současnosti se používá také při výrobě kosmetiky, známý je jejich anti-aging přínos v péči o pokožku a v boji proti vráskám, kromě toho výtažky posilují vlasy a stimulují jejich růst. Semínka jsou zdrojem vitamínů C, E, K a skupiny B, k tomu obsahují aminokyseliny, steroly, kyselinu listovou a omega-3 mastné kyseliny. Jsou zásobárnou vlákniny, která napomáhá trávení a snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi.
Lžíce denně stačí
Jejich neskonalou výhodou je také nízká cena, navíc stačí jíst pouze jednu polévkovou lžíci denně. Mnozí budou k tomu překvapení, že pozitivní změny na zdraví se projeví už po dvou týdnech užívání. Lněná semínka se mohou jíst syrová v podobě jedné lžíce před snídaní. Mohu se také rozemlít do jogurtu nebo kaše, výtečných účinků se však dosahuje při konzumaci ve formě želé na lačný žaludek. Želé se připravuje zalitím dvou až tří lžic semínek sklenicí horké vody. Nálev se vypije před snídaní, příjemně zasytí a napomůže harmonizovat trávení. Vhodné je pití tohoto nápoje také před spaním, protože dodá pocit plnosti a usnadňuje usínání. Semínka jsou nadto nízkokalorická a mohou je jíst také pacienti na dietě.
Nic se nesmí přehánět
Je konzumace lněných semínek bezpečná? Zrna lnu setého se mohou konzumovat syrová, ale je namístě říci, že jsou hůře stravitelná. Navíc mohou být ve větším množství toxická, proto je maximální denní dávka stanovená na tři lžíce, doporučuje se semínka před konzumací rozemlít. Semínka se mohou také zlehka opražit na suché pánvi. Lněné semínko je možné použít také rozemleté do domácích pleťových masek na obličej nebo na ruce. Připravené želé ze semínek a horké vody se nanese na obličej a nechá působit asi 15 minut, poté se smyje vlažnou vodou. Obdobně lze namočit ruce do směsi, která navrátí pokožce sametovou hebkost.
Zdroj: https://www.umassmed.edu/nutrition/blog/blog-posts/2021/7/super-seeds-chia--flaxseed/