Zkáza rostlin i úrody: hraboši nepohrdnou téměř ničím. Jednoduché triky je ze zahrady vyženou

Hraboši polní patří mezi nejpočetnější skupinu hlodavců z podčeledi hrabošovitých na severní polokouli. Jejich příbuznými jsou lumíci, ondatry, pestrušky, slepušky nebo hryzci a jedná se o nenápadné tvory připomínající křečky. Vypadají poměrně roztomile, je možné si je splést s myškami, ale pro zahradu nebo sady jsou pohromou s velkými finančními ztrátami. Likvidují rostliny, keře i stromy, k tomu se před nimi neuchrání ani úroda. Co na ně platí? Jak se hrabošů zbavit přírodní cestou?

Hraboš není myš

Pozor myš! Hysterický výlev mnoha žen by měl znít jinak, myši domácí nejsou oproti hrabošům tolik rozšířené. Hraboši polní, lidově myši polní, jsou postrachem zahrad, ale také největšími škůdci v zemědělství. Hraboš má šedočervenou srst, na břiše a bocích je šedobílý, dosahuje délky asi 15 centimetrů včetně ocásku, přičemž jeho horní část je tmavší než dolní. Druhým častým druhem je hraboš mokřadní, který se vyskytuje u vodních ploch a toků, i ten může působit na zahradách škody.

Doporučený článek:  Nejlepší hnojivo na rajčata nestojí ani korunu. Obyčejný odpad podpoří bohaté a šťavnaté plody
Zdroj obrázku: Freepik

Rostliny, třeste se!

Hraboši jsou nadto býložravci, kulturní rostliny jsou u nich tedy v oblibě a na zahradě, v sadu nebo na poli mohou napáchat obrovské škody. Během svého pustošení razí tunely, které mají průměr asi 5 centimetrů a nacházejí se v hloubce 10–15 centimetrů pod povrchem. Hraboši okusují kořeny a cibulky rostlin, k tomu se živí semeny a oddenky, nepohrdnou kůrou. Ušetřena není ani úroda, protože milují semena a zeleninu. Jejich počínání vede na zahradě ke snížení výnosů a uhynutí vegetace.

Doporučený článek:  Před škůdci na zahradě se můžeme bránit mulčováním, úklidem a pravidelnou kontrolou

Na hraboše platí pachy

Rostliny milují, přesto existují takové, které hraboši bytostně nenávidí. Jedná se především o česnek nebo černý bez. Ten může být dokonce sušený. Mezi další neoblíbené patří pryšce nebo rybízy. Účinně působí i máta, která najde využití při přípravě nápojů nebo čajů pro zlepšení trávení. Hlodavce odpudí též vibrace nebo hluk, výtečně fungují hliníkové plechovky, které o sebe naráží a vydávají hluk, který hrabošům vadí.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-voles-in-your-yard-and-garden/

Podobné články:

Suché nakládané okurky jsou hotové za jediný den. Budou lahodné a dokonale křupavéSuché nakládané okurky jsou hotové za jediný den. Budou lahodné a dokonale křupavé

Suché zavařené okurky jsou skvělou alternativou ke klasickým nakládaným okurkám. Někdy se konzumují jako samostatná svačina nebo se přidávají do sendvičů a salátů. Někteří lidé je však jedí přímo ze