Jablečný ocet je produkt, který se těší v současnosti velké oblibě a používá se v domácnosti mnohem více než dřív. Jde o cenný zdroj vitamínů a mikroprvků, snižuje krevní tlak, vysoký cholesterol a pomáhá zhubnout. Nemůžeme se proto divit, že ho má doma již každý druhý člověk. Bohužel pro některé jedince může být pití jablečného octa velmi nebezpečné. Kdo by ho neměl pít?
Můžete pít jablečný ocet každý den?
Jablečný ocet je velmi kyselý, a proto může dráždit žaludek a zubní sklovinu. I přesto ho ale můžete konzumovat každý den bez újmy na zdraví. Bezpečné množství jsou 1–2 lžíce jablečného octa rozpuštěné ve sklenici vody. Po dvou až třech měsících pravidelné konzumace byste si ale měli dát pár týdnů pauzu. Rozhodně ho nikdy nepijte čistý, protože může podráždit trávicí systém a sliznici. Nejlépe ho nařeďte vodou nebo vodou smíchanou s medem.
Měli byste pít jablečný ocet před, nebo po jídle?
Vodu s jablečným octem je nejlepší pít nalačno. Potom počkejte ještě asi 20 minut, než se pustíte do snídaně. Během dne můžete tekutinu vypít před největším jídlem, ale stejně tak můžete směs vypít také ihned po jídle. Jablečný ocet s vodou můžete pít také před spaním a klidně se tato směs může stát vaším malým rituálem před ulehnutím. Jestli chcete pít jablečný ocet pro zdravotní benefity, měli byste ho pít maximálně 3 měsíce a potom si dát pár týdnů pauzu. Poté můžete znovu pokračovat.
Kdo jablečný ocet nesmí konzumovat?
Rozumné množství jablečného octa nepůsobí na tělo negativně. Měli byste si ale dávat pozor na dávkování. A ani s ním ho nemohou konzumovat všichni. Těhotné ženy, lidé s chronickými nemocemi trávicího traktu, onemocněním žaludku, jater, vředy nebo syndromem dráždivého tračníku by směs s jablečným octem rozhodně pít neměli. Ocet může podráždit žaludek, sliznici i zbytek trávicího ústrojí a s těmito nemocemi může jít o vážný problém.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/apple-cider-vinegar-dosage