Přesazování má svá pravidla. Roli hraje i faktor, na který myslí málokdo

Přesazování rostlin, které se již nevejdou do stávajícího květináče, je naprostou nutností pro jejich správný růst a pevné zdraví. U mnoha lidí jde o příjemnou činnost, kterou si užívají. Rostliny budou také nadšené. Musíte k tomu ale zvolit správnou denní dobu i počasí. Může to působit jako zbytečnost, ale denní doba je skutečně velmi důležitá. Kdy rostliny přesazovat?

Jak poznat, že rostlina potřebuje přesadit?

Přesazování pokojových rostlin je nejlepší provést na jaře. Někdo začíná již v únoru, ale v každém případě musíte zvolit správnou denní dobu. Nejdříve je třeba umět poznat, že rostlina potřebuje přesadit. Existují určité signály, kterými vám to dá samotná rostlina najevo. Díky nim snadno poznáte, že má ve stávajícím květináči problém a potřebuje trochu větší.

Doporučený článek:  Několik tipů, jak nenaletět při koupi domácích rostlin v obchodě

Mezi příznaky, které by vás měly upozornit, patří opadávání listů, žloutnutí nebo ztráta intenzivně zelené barvy listů a zpomalení růstu. Vysoké rostliny mohou ztratit svou stabilitu. Mohou se také vytvořit výhonky, které se již nevejdou do květináče. Poznáte to také podle toho, že voda při zalévání okamžitě proteče skrz a neudrží se v půdě.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejlepší denní doba pro přesazení rostliny

Každá rostlina bude na přesazení reagovat trochu jinak. S tím musíte jednoznačně počítat. Nejlepší je proces provádět ráno nebo večer při teplotě mezi 15 až 20 stupni. Vysoké teploty při přesazování nebudou pro rostliny vůbec dobré. Během horkých dnů není tato činnost ideální, a proto ji mnoho lidí nechává právě na jaro, kdy jsou teploty nejlepší.

Doporučený článek:  Spokojená monstera se stane skutečným skvostem interiéru, který s vámi přečká dlouhé roky

Ranní nebo večerní hodiny zajistí také další faktor, který bude pro rostliny klíčový. Nesnáší totiž intenzivní sluneční paprsky, zatímco nejsou chráněny vrstvou substrátu. Pro přesazování jsou nejlepší zatažené nebo deštivé dny, kdy je teplota vzduchu stabilní a žádné velké teplotní skoky v nejbližších hodinách neočekáváte.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/shrubs/shgen/best-times-for-transplanting.htm

Podobné články: