Vřes může těšit svými květy i několik sezón. Splnit jeho požadavky přitom není těžké

Stalo se hezkou tradicí si na podzim pořizovat vřes do truhlíku, na hřbitov nebo na zahradu. Většina lidí ho po odkvětu vyhazuje, protože jim rostlina jednoduše zaschne. Pokud mu ale dáte správnou péči, bude vám dělat radost několik let.

Jaký vřes pořídit a jak o něj pečovat?

Vřesů je více druhů, na první pohled vždy zaujmou různými barvami květů, které můžete kombinovat a přidávat do zahradních nebo truhlíkových aranžmá. Hlavním rozlišovacím znakem by pro vás ale mělo být období kvetení. Některé druhy vykvétají už v létě, jiné s příchodem podzimu. Raději si za vřes připlaťte a kupte si ten, který má větší a bohatší květy.

Doporučený článek:  Některé cibuloviny přežijí v záhoně i třeskuté mrazy. Na jaře znovu rozkvetou v plné síle
Zdroj obrázku: Freepik

Zasaďte vřes co nejdříve po zakoupení a dejte ho přesně do takové hloubky, ve které byl v původním květníku. Pokud ho vložíte do země hlouběji, začne hnít, pokud ho necháte více vyčnívat, zaschne. Truhlík nebo květináč musí mít odtokové otvory, výborně se hodí také samozavlažovací truhlík. Vřesoviště jsou vlhká, proto zabraňte odpařování vody mulčovací kůrou.

Jaké stanoviště pro vřes vybrat? Vřes potřebuje dostatečné množství slunečního světla, aby mohl růst. Umístěte ho na světlé místo chráněné před větrem. Vřesy dobře prosperují v kyselejší půdě, proto dbejte na to, aby ani zálivka neobsahovala přílišné množství vápníku. Stačí vodu nechat trochu odstát. Vždy zalévejte pouze zeminu, nemáčejte listy a květy. Vřes není náročný na hnojení, ale přesto mu jednou ročně dopřejte speciální hnojivo na vřesy. Na jaře rostliny prořežte, na zimu vám zhoustnou.

Doporučený článek:  Túje pěstované v květináčích potřebují zvláštní ochranu před mrazem
Zdroj obrázku: Freepik

Přezimování vřesu

Vřes není úplně mrazuvzdorná rostlina, proto pokud ho pěstujete v truhlíku nebo květináči, zakryjte ho netkanou textilií, obložte ho polystyrenem nebo ho uzavřete do krabice. Nejlepším způsobem přezimování je ale přesazení do větší nádoby, kterou vložíte do hlubšího záhonu nebo ji zakopete do země. Při správné péči se vám vřesy odvděčí a pokvetou i příští rok.

Zdroj: https://www.gardenia.net/guide/how-to-grow-and-care-for-heaths-and-heathers

Podobné články:

„Originální květina manželku nepotěšila. Místo ve váze skončila v kontejneru na odpadky,“ směje se Libor„Originální květina manželku nepotěšila. Místo ve váze skončila v kontejneru na odpadky,“ směje se Libor

Dát ženě květinu, není jen tak. Když chcete být opravdu originální, může se vám to vymstít. Koupíte druh, který není ideální na pěstování. A skončí v popelnici. Květiny své ženě