Přilákejte na svou zahradu včely. Vysaďte jejich oblíbené rostliny nebo postavte včelí hotel

Včely patří mezi velmi užitečný hmyz. Opylují přes 80 % pěstovaných rostlin, díky nim se můžete pravidelně těšit z plodů, které jste zasadili. Bez jejich pomoci by nebylo ovoce ani zeleniny, produkce by byla asi o polovinu nižší. Aby ale včely přiletěly i na vaši zahradu, je nutné jim vytvořit prostředí, kde se budou cítit příjemně a kde bude dostatek jídla.

Vysaďte do zahrady oblíbené rostliny včel, budou k vám lítat častěji

Jejich oblíbené rostliny produkují nektar, pyl nebo medovici. Výsadbu těchto květin si naplánujte tak, aby kvetly po celou sezonu, kdy potřebujete, aby na zahradu včely létaly. Mezi medonosné rostliny patří například růže. Produkují mnoho pylu a jsou charakteristické svou vůní, kterou včely milují. Kromě nich můžete na zahradu přilákat také motýly. Pořiďte si například komuli Davidovu. Je to keř, který miluje teplo.

Doporučený článek:  Chřadnoucí pokojové rostliny zachrání krabička zápalek. Balíček sirek se vyplatí mít neustále v zásobě
Zdroj obrázku: Freepik

Další rostlinou mohou být jakobinie, což jsou letničky, které vydrží až do podzimu. Sladkou vůní může včely přilákat otočník, který potřebuje slunné místo. Zimolez je mezi pěstiteli velmi známý, má jemné květy, které včely lákají k opylení. Zasadit můžete pampelišku, ale zahrádkáři ji považují za plevel. Přitom patří mezi neoblíbenější rostliny včel.

Vyrobit můžete hmyzí hotel

Hmyzí hotely jsou nejen oblíbenou atrakcí, ale opravdu mají i svůj smysl. Možná už jste na procházce s dětmi na podobné stavení narazili. Udělejte včelám domeček, pokud nemají nikde poblíž včelín, kam se mohou ukrýt. Můžete použít dřevěná prkna, kmen stromu, do kterého vyvrtáte otvory. Můžete na slunná místa zavěsit svazky dutých stonků rákosu, kam se včely rády schovají.

Doporučený článek:  Úrodu okurek ochrání kvasnicový postřik. Rostliny zároveň vyživí a dodá jim sílu
Zdroj obrázku: Pixabay

Hnojivo na rostliny si můžete vyrobit hravě sami. Můžete smíchat několik druhů bylin, jako je přeslička, kopřiva nebo již zmíněná pampeliška. Vyrobte si kaši a bylinky smíchejte s pěti litry vody. Nasekané rostliny takto dejte na suché místo na 2–3 týdny a nezapomeňte každých pár dní promíchat, aby se vše smíchalo. Nakonec používejte ještě naředěné s vodou v poměru 1 : 3.

Zdroj: https://www.thespruce.com/bee-plants-1401948

Podobné články: